Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza

O nas

Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Justynów została powołana z dniem 1 stycznia 2018 r. Jesteśmy integralną częścią Ochotniczej Straży Pożarnej w Justynowie. W skład zespołu wchodzą m.in.: strażacy, przewodnicy z psami, ratownicy medyczni, planiści i koordynatorzy. Grupa powstała z w celu wsparcia działań Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji podczas poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym i katastrofach budowlanych. Część naszych druhów ma kilkuletnie doświadczenie poszukiwawczo-ratownicze zdobyte w innych polskich grupach, m.in. w GOPR. Nieustannie doskonalimy swoje umiejętności i poszerzamy wiedzę. Chętnie zapraszamy do siebie inne grupy i wymieniamy doświadczenia. W ratownictwie najważniejsza jest współpraca. Pozostajemy w gotowości, do dyspozycji służb kierujących działaniami poszukiwawczymi.


Co dokładnie robimy?

Jesteśmy gotowi do wyjazdu 24 godziny na dobę. Kiedy zostaniemy zadysponowani do wyjazdu, w jednej chwili zostawiamy prywatne obowiązki i przystępujemy do działania. Nasza praca ma charakter społeczny. Dużo czasu poświęcamy na ćwiczenia w terenie oraz treningi z psami. Szkolenie psów ratowniczych to dość długi proces, wymagający od przewodników właściwych predyspozycji, systematyczności i cierpliwości. Czworonogi również muszą posiadać określone cechy. Zdrowie i życie ludzkie jest bezcenne! Pomagamy je ratować, łącząc nasze umiejętności z niebywałą sprawnością psiego nosa. W trakcie poszukiwań w terenie psy przeszukują znaczne obszary lasów i łąk. Na gruzowisku możliwości węchowe zastępują pracę bardzo wielu osób. W wolnym czasie staramy się pozyskać środki na wyposażenie grupy. Aby sprawnie działać, potrzebny jest profesjonalny sprzęt.


Jak pracują nasze psy?

Nasze psy uczone są szukania zapachu żywego człowieka. Nie potrzebują próbki zapachowej w odróżnieniu od psów szkolonych do tropienia. Dzięki tej technice, jesteśmy w stanie uzupełnić działania innych służb, posiadających psy tropiące, co ułatwia i skraca czas odnalezienia zaginionej osoby.

Coroczne egzaminy

Aby móc przystąpić z psem do akcji ratowniczej, zespół – pies i przewodnik – raz w roku, musi przejść państwową certyfikację PSP, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych (Dz.U. z 2012 poz. 1444).

Jeśli chcesz do nas dołączyć

Jeśli chciałbyś przystąpić do naszej grupy, dowiedz się jak wygląda nasza praca – wolontariat – w grupie poszukiwawczej. Głównym celem przewodników psów jest wyszkolenie siebie i czworonogów do akcji poszukiwawczych, które weryfikowane są 1 raz w roku podczas egzaminów PSP. Nikomu nie uda się to w pojedynkę. Do wyszkolenia a później pracy psa potrzebny jest CAŁY ZESPÓŁ. To pozoranci, koordynatorzy, planiści, kierowcy, dowódcy. Nie może zabraknąć ani jednej z tych osób. Pozoranci są tutaj mega ważni!!! Bez nich nie ma ratowniczych psów. Planiści i nawigatorzy oprócz świetnej organizacji własnej pracy, planują w terenie pracę przewodnikom i ich psom. Im lepiej znają psa i przewodnika, tym lepiej mogą przygotować założenia do poszukiwań. Jakie to ma znaczenie? Bardzo duże, od tego zależy czy znajdziemy zaginionego. Przewodnicy muszą posiadać wiedzę i pasję do psów. Jeśli wychodzenie z psem na spacer jest dla Ciebie przykrym obowiązkiem – nie marnuj Swojego i naszego czasu. Praca z psem wymaga cierpliwości, ogromu czasu oraz poświęconych weekendów. Przemyśl, czy chcesz poświęcać większość weekendów na chodzenie i leżenie w lesie, gdy będzie pełno kleszczy lub kiedy cały dzień będzie padał deszcz. Odnalezienie zaginionego daje satysfakcję. Tragedia innej rodziny nie może być jednak drogą do naszego prywatnego sukcesu. Dla nas sukcesem jest świetnie przygotowany pies, idealna współpraca między nami oraz współpraca z innymi służbami. Oceniamy się. Jeśli się z tym nie godzisz – powiedz i zrezygnuj. Podczas treningów analizujemy każdy błąd. Tylko analizując błędy możemy wyciągnąć wnioski i poprawić skuteczność. Trening obnaża wiele naszych słabych stron. Im więcej ujawnimy ich na treningu, tym mniej będzie ich na akcjach. I na koniec. Grupa to duża część naszego życia. Spędzamy ze sobą dużo czasu, pracując nad relacjami. Chcemy ten czas spędzać w miłej atmosferze. Jeśli jesteś indywidualistą, samotnym liderem lub pozytywnie zakręconym autsajderem czy introwertykiem poważnie przemyśl, czy grupa to odpowiednie miejsce dla Ciebie. A jeśli po przeczytaniu powyższego nadal jesteś uśmiechnięty i czujesz mocniejsze bicie serca - zgłoś się!

Mapa Grup Poszukiwawczych w Polsce