Ochotnicza Straż Pożarna w Justynowie

O nasPoczątki Ochotniczej Straży Pożarnej w Justynowie sięgają roku 1958. Wtedy siedziba OSP mieściła się na skrzyżowaniu ul. Łódzkiej i Głównej i istniała do roku 1968. Jednym z pierwszych Naczelników OSP był Józef Janik a jego zastępcą Wacław Budkiewicz. We wrześniu 1983 doszło do reaktywacji Straży Pożarnej w Justynowie w nowej remizie przy ulicy Głównej 74 gdzie do dziś pełnimy swoja służbę. Ponowne uruchomienie jednostki doszło do skutku dzięki kilku miłośnikom pożarnictwa pod przewodnictwem sołtysa Józefa Kopacza. Współzałożycielami byli Naczelnicy: Zbigniew Truszczyński, Zdzisław Tyl, Zygmunt Kacprzak.Jesteśmy grupą miłośników i pasjonatów. Wszystko co robimy, robimy z pasji do ratowania i pomagania ludziom. W naszej jednostce działa ponad 40- druhów którzy są świetnie wyszkoleni i posiadają uprawnienia do uczestniczenia w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Idziemy tam skąd inni uciekają.

Czym się zajmujemy?

Ochotnicza Straż Pożarna w Justynowie jest organizacją ochrony przeciwpożarowej włączoną w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Działalność naszej jednostki to nie tylko gaszenie pożarów, to także w dużej części (w 2017 roku ponad 70% interwencji) szeroko rozwinięta działalność ratownicza. Usuwanie skutków powodzi i wichur, usuwanie zagrożeń stanowionych przez owady błonkoskrzydłe oraz również ratownictwo drogowe i medyczne które staramy się rozwijać. Prowadzimy również akcje propagujące bezpieczeństwo np. Nie dla Czadu! Wkładamy również dużo czasu w szkolenie oraz edukacje dzieci i młodzieży. Przy naszej jednostce działa Młodzieżowa Drużyna pożarnicza w której mamy młodzież od 10 do 17 roku życia. Tak zwane MDP to przede wszystkim szkolenie i przygotowanie młodego pokolenia do bycia prawdziwymi strażakami po ukończeniu pełnoletności ale również nauka pierwszej pomocy.

Teren działań.Nasze działania prowadzimy nie tylko na własnym „podwórku” czyli miejscowościach (Justynów Janówka i Zielona Góra) Jesteśmy włączeni w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego co sprawia że musimy być gotowi do prowadzenia działań nie tylko na terenie całej gminy ale i powiatu Łódzkiego-Wschodniego i ościennych. Od 2018 roku nasza jednostka jest wpisana do Centralnego Odwodu Operacyjnego to znaczy że możemy być w każdej chwili wezwani do zdarzeń na terenie całego województwa.

Działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Bierzemy czynny udział przy organizacji różnych imprez i pikników na terenie sołectwa i gminy. Pomagamy przy organizacji i zabezpieczeniu imprez sportowych np. biegu „Dycha Justynów-Janówka” czy pikników dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka.Od 2016 roku prowadzimy co dwa miesiące akcje oddawania krwi na naszej sali (Justynowskie Krwi Oddawanie) na której zbieramy krew dla osób potrzebujących transfuzji.

Jak zostać jednym z nas?

Przede wszystkim należy posiadać od 18 do 65 lat oraz odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychiczne. Musisz być odporny na różnego rodzaju nieszczęścia ludzkie oraz wydolny fizycznie. Tak naprawdę jednym z bardzo ważnych czynników jest odległość od strażnicy i dyspozycyjność, ponieważ o momentu otrzymania alarmu do wyjazdu mija około 3/ 4 minuty o każdej porze dnia i nocy. Gdy uważasz że jesteś w stanie do nas dołączyć musisz nas kilka razy odwiedzić na zbiórkach i zebraniach. Następnie zostaniesz skierowany na badania lekarskie i wysłany na organizowane przez Państwową Straż Pożarną w Koluszkach specjalistyczne szkolenie Strażaków Ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. Poznasz tam taktyki działań poznasz sprzęt i nauczysz się go obsługiwać. Jednym z warunków ukończenia szkolenia jest zaliczenie testu w komorze dymowej w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi zs. w Sieradzu gdzie poczujesz się jak w prawdziwym pożarze. Gdy pokonasz wszystkie te trudności będziesz gotowy do brania udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych.